Margarethe von Trotta, Ediz Hun ve Filiz Akın 24. Türkiye Almanya Film Festivali’nin onur ödüllerini alıyorlar.

Margarethe von Trotta ©Börres-Weiffenbach Margarethe von Trotta 9 ve 10 Mart tarihlerinde festivalimizde

Ediz Hun 9 - 11 Mart tarihlerinde festivalimizde

Filiz Akın 16 Mart tarihinde festivalimizde

Festivalin en önemli ödüllerinden birini teşkil eden “onur ödülü” ülkelerinin sinemasını nesiller ötesinde kalıcı olarak etkileyen ve uluslararası alana taşıyan toplumsal duyarlılığını sanatına yansıtan sanatçılara verilmektedir...

Margarethe von Trotta ve Ediz Hun’a onur ödülleri festivalin 9 Mart tarihindeki açılış galasında takdim edilecektir. Filiz Akın ise festivalin 16 Mart Cumartesi akşamı kapanış törenine katılacaktır.

9 Mart açılış galasında Margarethe von Trotta’ nın, romantik komedi filmi “Forget about Nick / Eski Koca(mız)” açılış filmi olarak gösterilecektir.

Tüm filmler ve sanatçıları içeren program önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

Margarethe von Trotta

Oyuncu, Senarist ve Yönetmen, Almanya

Margarethe von Trotta Almanya’nin çetrefilli, zor ve bir o kadar da duyarlılık gerektiren konuları anlaşılır bir şekilde Dünya’nın değişik kültürlerinden insanlarına sinema yoluyla aktarabilmesinden ve böylece uluslararası kütür sanat diyaloğuna fevkalade kaktkılarda bulunmasından dolayı festivalin onur ödülü verilmektedir.

Ediz Hun

Oyuncu ve bilim insanı, Türkiye

Sinema filmlerinde yarattığı çağdaş insan resmiyle yığınlara pozitif enerji veren, kendilerini özdeşleştirebildiği örnek insan olabilen ve böylece Türkiye’nin 60’lı ve 70’lı yıllarındaki modernleşmesine önemli katkılarda bulunan ve daha sonraki yıllarda Türkiye’de çevre bilimlerinin ve politikasının yaygınlaşmasını sağlayan oyuncu, bilimci ve yazar Ediz Hun’a yaşam boyu ödülü olarak festivalin onur ödülü verilmektedir.

Filiz Akın

Oyuncu, Türkiye

Sinema filmlerinde yarattığı çağdaş ve bir o kadar da özgüven dolu kadın resmiyle Türkiye’nin 60’lı ve 70’lı yıllarındaki modernleşme sürecinde özellikle kadınlara yüreklendirici örnek insan olabilen ve böylece Türkiye’nin 60’lı ve 70’lı yıllarındaki modernleşmesine önemli katkılarda bulunan sinema oyuncusu Filiz Akın’a yaşam boyu ödülü olarak Türkiye Almanya Film Festivali’nin onur ödülü verilmektedir.