Jüri Başkanı - Tevfik Başer

Tevfik Başer
Yönetmen

Tevfik Başer sinemacı, fotoğraf sanatçısı ve öğretim görevlisidir. 1973 yılında İngiltere’ye giden Başer, burada fotoğrafçılık, Eskişehir’de ise grafikerlik ve sahne tasarımı eğitimi aldı. 1978-1980 yılları arasında Eskişehir TV Enstitüsü’nde önce fotoğraf ve grafik sanatçısı, daha sonra da kameraman olarak çalıştı. 1980 yılında gittiği Almanya'daki Hamburg Güzel Sanatlar Akademisi’nin Görsel İletişim Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. 1983 yılında Zwischen Gott und Erde (Tanrı ile Toprak Arasında) adlı belgesel filmi çekti. İlk uzun metraj filmi 40 m2 Deutschland (40 m2 Almanya) Cannes Film Festivali’nde Eleştirmenler Haftası bölümünde gösterildi, Alman Sinema Ödüllerinde ve uluslarası festivallerde birçok ödül aldı. Abschied vom falschen Paradies (Sahte Cennete Veda) filmi 1989 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nin yarışma bölümünde gösterildi. Son filmi Lebewohl Fremde (Elveda Yabancı) ise Cannes Film Festivali’nde yarışma bölümünde ilk gösterimini yaptı. Senaryosunu yazdığı Zeit der Wünsche (Dilekler Zamanı) Adolf Grimme Ödülü’ne layık görüldü. 1991–2002 yılları arasında Baden-Württemberg Film Akademisi’nde misafir doçent olarak çalıştı. 2003 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 

Selen Uçer

Selen Uçer
Oyuncu

Boğaziçi Üniversitesinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda oyunculuğa başladı. İstanbul Devlet Konservatuarı Şan bölümünde öğrenim gördü. Chicago Roosevelt Üniversitesi’nde burslu olarak oyunculuk ve tiyatro alanında yüksek lisans yaptı. New York’da, Ensemble Studio Theatre’da kendi yazdığı ‘Amerikan Rüyası’ adlı oyunda oynadı. Ece Temelkuran’ın kitabından esinlenerek, Seray Şahiner ile beraber yazdığı, yönettiği ‘Bütün Kadınların Kafası Karışıktır’ ile İsmet Küntay ‘En iyi yönetmen’ ödülünü aldı. Tiyatro’nun dışında birçok TV dizisi ve sinema filminde rol aldı.

Amir Hamz

Amir Hamz
Yönetmen ve Yapımcı

1979’da Frankfurt’ta doğdu. 2001 yılında Hamburg’da Fransız Dili ve Edebiyatı lisans eğitimini, 2004’te İngiltere’de Belgesel Yönetimi lisans eğitimini, 2008’de ise yine Hamburg’da Gazetecilik ve Siyaset Bilimleri lisans eğitimini tamamladı. 2004’ten itibaren belgesel ve müzik videoları yönetti ve yapımcılığında görev aldı. Aynı zamanda Hamz “MME Moviement” şirketinde geliştirme yapımcısı olarak çalıştı. 2011 – 2014 yılları arasında Berlin’de “Millbrook Pictures” şirketinde yapımcı olarak olarak görev aldı ve “SCHOLARtreat” yazar programına ve Hof Film Festivali ile birlikte “Millbrook Yazar Ödülü”ne öncü oldu. 2015 yılında Christian Springer ile birlikte Bon Voyage Films yapım şirketini kurdu.

Ute Schreiner

Ute Schreiner
Mobiles Kino Tiyatro Yöneticisi

1967’de Leipzig’de doğan ve duvarın yıkılmasından kısa bir süre önce Doğu Almanya’dan kaçan Ute Schreiner Nürnberg Yüksek Okulu’nda İletişim Tasarımı eğitimi aldı. 2001’de mezun olduktan sonra Nürnberg’de bir reklam ajansında kurgucu olarak çalışmaya başladı. 2003 yılında Mobiles Kino e.V. derneğine üye oldu. 2005 yılından sonra gittikçe çoğalan dernek etkinliklerinin organizasyonunu ve film dağıtımını üstlendi. Halen Mobiles Kino derneğinin tiyatro bölümünün yöneticisi olarak görev almaktadır.