UZUN METRAJ FILM YARIŞMASI

Özür Dilerim

TR 2013, 85 dak., OmU
Özür Dilerim
Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu

Selim, kırklı yaşlarında zihinsel engelleri olan bir adamdır. Annesi Neriman Selim’i büyük bir özveriyle yetiştirmiş ve ailesi her daim üzerine titremiştir. Erkek kardeşi Zafer evlenmek üzeredir ve bütün aile düğüne yoğunlaşmıştır. Ne var ki düğün günü Selim sessizce ortadan kaybolarak, aile fertlerini daha önce farkında olmadıkları gerçekleri keşfedecekleri hüzünlü bir kadere sürükler.


Oyuncular:
Güven Kıraç, Sema Poyraz, Köksal Engür, Gökhan Kıraç, Deniz Denker

Gösterim:

Daire

TR 2013, 105 dak., OmU
Daire
Yönetmen: Atıl İnaç

Feramus, üniversitedeki görevinden istifa ederek yaşlı babasını görmek için memlekete gider. Arif’in tek isteği güç bela bitirmeye çalıştığı gecekonduyu tamamlayacak parayı kazanmaktır. Belediye tiyatrosu kapanınca işini kaybeden Betül ise camide ölü yıkama işini kabul eder. Kader bu üç farklı insanı bir araya getirirken, ağlarını örmeye başlar.


Oyuncular:
Nazan Kesal, Fatih Al, Erol Babaoğlu, Kanbolat Görkem Arslan, Selen Uçer

Gösterim:

Die Frau die sich traut

„Cesur Kadın“

D 2013, 95 dak., OmeU
Die Frau die sich traut
Yönetmen: Marc Rensing

Beate,hayatını büyük bir temizlik şirketindeki işine ve aslında yetişkin olan çocuklarına, arkadaşlarına adamıştır. Doktorun tedirgin edici bir teşhisi, hayatını sorgulamasına yol açar ve gençlik hayalini gerçekleştirme isteğiyle sonuçlanır: Bir kez Manş Kanalını yüzerek geçmek!


Oyuncular:
Steffi Kühnert, Jenny Schily, Christina Hecke, Steve Windolf

Gösterim:

Die Frau hinter der Wand

„Duvarın Ardındaki Kadın“

D 2013, 90 dak., OmeU
Die Frau hinter der Wand
Yönetmen: Grzegorz Muskala

Martin üniversiteyi Berlin’de okuyacaktır. Bulduğu dairede daha önce Robert oturmuş, ancak gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Yeni evi biraz köhne de olsa, Martin bunu pek umursamaz, hatta duvardaki deliklerden ev sahibini dinlemeye başlar. Bir çöp yığının altında Robert’in günlüğünü bulunca, yan tarafta oturan gizemli ev sahibi ile ilişkisi olduğunu öğrenir.


Oyuncular:
Katharina Heyer, Florian Panzer, Vincent Redetzki

Gösterim:

Hannas Reise

„Hanna'nın Yolculuğu“

D/ISL 2013, 100 dak., OmU
Hannas Reise
Yönetmen: Julia von Heinz

Azimli bir üniversite öğrencisi olan Hanna, bir iş görüşmesinde özgeçmişinde çok önemli bir eksikliğinin olduğunu anlar: işveren kendisinden sosyal bir angajman beklemektedir. İsrail için bir barış örgütünde çalışan annesinden kendisine sahte bir belge düzenlemesini ister, annesi bunu reddeder. Hanna, Tel Aviv’de bir engelli okulundaki işi kabul etmek zorunda kalınca, yolculuk başlar.


Oyuncular:
Karoline Schuch, Doron Amit, Max Hauff, Suzanne von Borsody, Lea Koenig

Gösterim:

Köksüz

TR 2013, 81 dak., OmU
Köksüz
Yönetmen: Deniz Akçay Katıksız

Babasının ani ölümüyle, Feride ailesinde baba rolünü üstlenmek zorunda kalır. Ancak bu durum bir süre sonra aile fertlerini zor bir drama sürükler. Annesi, kızı Feride'yi kaybettiği kocası yerine koymaya ve kardeşi İlker ailesinden uzaklaşmaya başlarken, en küçükleri Özge yalnızlıkla mücadele eder. Feride bu ağır yükten kurtulmak için herkesin kaderini değiştirecek bir karar verir.


Oyuncular:
Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Başar, Sekvan Serinkaya, Mihriban Er

Gösterim:

Kusursuzlar

TR 2013, 95 dak., OmdU
Kusursuzlar
Yönetmen: Ramin Matin

30'lu yaşlarındaki iki kız kardeş, çocukken gittikleri Ege kıyısındaki yazlıklarına, bir süre dinlenmeye giderler. Evdeki eski odalarına yerleşen Lale ve Yasemin başta sorunsuzca sahile gidip gelen, iyi anlaşan kız kardeş gibi görünse de, ikisinin de içinde kopan fırtınalar çok geçmeden su yüzüne çıkacaktır. Aralarındaki gerilim yan komşu Kerim'in hayatlarına girmesiyle iyice su yüzüne çıkar.


Oyuncular:
Esra Bezen Bilgin, İpek Türktan, İbrahim Selim, Mehmet Ali Nuroğlu, Suna Selen

Gösterim:

Meryem

TR 2013, 100 dak., OmdU
Meryem
Yönetmen: Atalay Taşdiken

Küçük bir kasabada yaşayan Meryem, kasabadan bir ailenin İstanbul'da yaşayan oğlu Mustafa ile evlendirilir. Birkaç gün sonra İstanbul'a dönen Mustafa'nın ailesiyle kasabada kalan Meryem onlara hizmet etmeye başlar. Meryem yalnız kaldığı bu evde umutsuzluğa kapılsa da annesi ona sabırlı olmasını söyler. Bir gün askere gitmeden önce Meryem’e aşık olan Murat kasabaya geri döner.


Oyuncular:
Zeynep Çamcı, İsmail Hacıoğlu, Mustafa Uzunyılmaz, Zerrin Sümer, İpek Bilgin

Gösterim:

Woyzeck

D 2012, 91 dak., dtOF
Woyzeck
Yönetmen: Nuran David Calış

Woyzeck, geceleri metroda çalışır, trenler durunca çöpleri toplar, sıçan ve fareleri öldürür. Gündüzleri ise, eskiden kendisine ait olan ancak şimdi dindar bir Müslüman tarafından işletilen bir lokantada sebze doğrar. Hayatında tek dayanağı olan karısı ve çocuğu için daha fazla para kazanabilmek için tartışmalı tıbbi bir deneye katılır.


Oyuncular:
Tom Schilling, Nora von Waldstaetten, Simon Kirsch

Gösterim:

Zwischen Welten

„Ayrı Dünyalar“

D 2013, 105 dak., OmeU
Zwischen Welten
Yönetmen: Feo Aladağ

Alman asker Jesper Afganistan’da göreve gider. Birliği, küçük bir köydeki kampı, Taliban’ların gittikçe artan etkisinden korumak üzere emir alır. Kendilerine yardımcı olması ve çevirmenlik yapması için de Afganlı bir genç olan Tarık görevlendirilir. Tarık’ın yardımı ile Jesper, köy halkının ve müttefik Afgan milislerinin güvenini kazanmaya çalışır – ancak iki dünya arasında uçurumlar kadar fark vardır.


Oyuncular:
Ronald Zehrfeld, Mohamad Mohsen, Felix Kramer

Gösterim: